Często przyszli rodzice mają dylemat: wybrać się do Szkoły Rodzenia, czy zdać się na naturę, licząc, że wszystko pójdzie spokojnie i gładko. Praktyka wskazuje na to, że warto zapisać się na takie zajęcia!
[Nie lubisz czytać? Zobacz FILM - https://youtu.be/2xRxB37TLWs]
U przyszłej mamy rośnie świadomość swojego ciała w ciąży, przebiegu porodu i początków macierzyństwa. Oboje rodzice czują się o wiele pewniej, a ich psychika ma ogromny wpływ zarówno na przebieg ciąży, jak i dobrostan mamy i dziecka po porodzie. - Pandemia nie była dobrym czasem dla Szkoły Rodzenia, ale teraz ruszyła ona znowu. Mamy doskonałą kadrę i cieszymy się świetnymi opiniami mam, które skorzystały z tej oferty - mówi Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
 Położna Wiktoria Wilk, która prowadzi zajęcia w Szkole Rodzenia, zdaje sobie sprawę, że kobiety często argumentują, iż dzieci przez tysiące lat przychodziły na świat, a mamy nie uczestniczyły w takich zajęciach.  - I jest to prawda, ale wszystkie badania i nasza codzienna praktyka dowodzą, że jeżeli mama jest spokojna, bo przygotowana emocjonalnie i psychiczne na to, co się z nią dzieje, ma okazję poćwiczyć podstawowe czynności pielęgnacyjne przy dziecku, takie jak na przykład kąpiele, przewijanie, ubieranie, to potem stresuje się nieporównywalnie mniej. Wtedy zupełnie inaczej funkcjonuje też maluszek, który od początku czuje się bezpiecznie, nie odbiera stresu mamy - wyjaśnia.
Tata dzięki Szkole Rodzenia może bardzo łatwo zrozumieć swoją rolę w trakcie porodu, połogu i potem opieki nad maleństwem. Jeśli wie, co robić, o wiele chętniej się angażuje. Czuje się pewnie i nawiązuje od razu bardzo silną więź z maluszkiem. - My jako położne mamy kontakt z pacjentkami po porodzie naturalnym, po cięciach cesarskich i wiemy, że te panie, które uczestniczyły w zajęciach przygotowawczych, same podkreślają, jak wiele im to dało. Były znacznie spokojniejsze dzięki temu, że wiedziały, czego mogą się spodziewać. Co prawda wcześniej czytały wiele na ten temat, oglądały filmy, ale to nie to samo co kontakt z położną, która odpowie na każde nurtujące mamę pytanie. Ważna jest możliwość poćwiczenia z lalką o wielkości i wadze noworodka, a położna zawsze da bezcenne wskazówki - dodaje Beata Bieniek. W Szkole Rodzenia jest także kurs pierwszej pomocy dziecku, który także sprawia, że rodzice czują się o wiele bardziej komfortowo sprawując opiekę nad pociechą.
 
Zapraszamy panie po 21 tygodniu ciąży, ale także ojców lub inne osoby towarzyszące przyszłej mamie w trakcie ciąży porodu czy połogu.
Kontakt: położna Wiktoria Wilk - tel. 725245876