Informacja o niszczeniu dokumentów

Szpital Specjalistyczny im. E.Biernackiego w Mielcu informuje, że: planowane jest zniszczenie dokumentacji medycznej. Przedmiotem zniszczenia jest dokumentacja wytworzona do 2004 roku włącznie.

Osoby zainteresowane odbiorem oryginału indywidualnej dokumentacji medycznej przeznaczonej do zniszczenia tj. pacjent, jego przedstawiciel ustawowy, bądź osoba upoważniona przez pacjenta, będą mogły odebrać wymienioną dokumentację po uprzednim złożeniu stosownego wniosku, w terminie do miesiąca czasu od publikacji ogłoszenia (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 - 9.30 do 12.30-14.00) w Statystyce Szpitala Specjalistycznego im. E. Biernackiego w Mielcu. 

Pełna informacja w formacie pdf

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej.

W celu realizacji prawa pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych Szpital Specjalistyczny w Mielcu udostępnia dokumentację medyczną w sposób i na zasadach określonych w Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz.U.2017.1318 ).

Zgodnie z art. 26 w/wym. ustawy, Szpital udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym.

Dokumentacja medyczna udostępniana jest w następujących formach:

  1. Do wglądu -  w siedzibie Szpitala, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć; przez sporządzenie jej:
    • wyciągu – tj. skrótowego dokumentu zawierającego wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej;
    • odpisu – tj. dokumentu wytworzonego przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem;
    • kopii – tj. dokumentu wytworzonego przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii;
    • wydruku.
  2. Przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.
  3. Na informatycznym nośniku danych – płycie CD wydawanej przez Szpital w Mielcu.
  4. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępniona również przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazana na informatycznym nośniku danych – płycie CD wydawanej przez Szpital w Mielcu.
  5. Zdjęcia rentgenowskie - wykonane na kliszy, przechowywane przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.

 

Składanie wniosków

W celu uzyskania kserokopii dokumentacji medycznej pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba przez niego upoważniona składa pisemny wniosek (do pobrania tutaj) o wydanie kopii dokumentacji medycznej.

Wniosek o udostępnienie kopii dokumentacji medycznej jest dostępny:

  • w Statystyce Medycznej – przy głównym wejściu Szpitala,
  • na stronie internetowej szpital.mielec.pl

Wypełniony wniosek należy złożyć w Statystyce Medycznej - skrzynka podawcza przy głównym wejściu Szpitala. W skrzynce podawczej należy składać wnioski uzupełnione o wszystkie wymagane pola. Wnioski wypełnione nieprawidłowo lub bez podania danych umożliwiających wyszukanie dokumentacji w zbiorze nie będą rozpatrywane.

Wszelkie wątpliwości przy składaniu wniosków można uzyskać:

  • w okienku Statystyki Medycznej w godz. 8:00 – 9:30 oraz 12:30 – 14:00,
  • pod numerem telefonu 17 78 00 106

Kserokopia dokumentacji medycznej zostaje sporządzona w ciągu 5 dni roboczych od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Odbiór kopii dokumentacji medycznej

Odbiór dokumentacji medycznej następuje przez pacjenta / osobę upoważnioną, po okazaniu dowodu tożsamości i dowodu uiszczenia opłaty - w punkcie Statystyki Medycznej przy głównym wejściu Szpitala od poniedziałku do piątku w godzinach: godz. 8:00 – 9:30 oraz 12:30 – 14:00.

Za sporządzenie kopii dokumentacji medycznej jest pobierana opłata w wysokości 0,43 zł za jedną stronę formatu A4.

Za udostępnienie dokumentacji medycznej w formie wyciągów, odpisów lub kopii pobierana jest opłata w wysokości:

  • Jedna strona wyciągu albo odpisu – 12,31 złotych;
  • Informatyczny nośnik danych (CD) - 2,46 złotych.

Podstawą wyliczenia kwoty odpłatności jest art. 28 ust. 4 Ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008r.

Wpłatę można dokonać:

  • w wybranym punkcie kasowym na terenie szpitala tj. rejestracja do Laboratorium Analitycznego, rejestracja RTG, Obszar Segregacji Pacjenta – SOR oraz w kasie szpitala (budynek administracji- parter).
  • przelewem na konto Szpitala: Bank PKO BP O/Mielec,
    35 1020 4391 0000 6502 0170 1622

W przypadku wysyłania dokumentacji pocztą należy:

  • opłatę za kopię dokumentacji, przelać na konto szpitala,
  • potwierdzenie zapłaty (np. plik PDF wygenerowany z konta bankowego) przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po śmierci pacjenta, prawo wglądu i udostępnienie dokumentacji medycznej ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.

Instrukcja wypełnienia wniosku

Wniosek powinien zawierać:

  • imię, nazwisko, adres, nr PESEL, nr telefonu,
  • datę złożenia wniosku,
  • nazwę poradni lub oddziału, gdzie pacjent był leczony oraz w jakim okresie,
  • zakresu danych (np. całość dokumentacji, wybrane okresy, kopia karty informacyjnej lub wyniku badania itp.),
  • forma udostępniania np.: wgląd, wyciąg, odpis, kopia, wydruk, informatyczny nośnik danych,
  • w przypadku odbioru dokumentacji przez osobę inną niż wnioskująca wskazanie osoby upoważnionej do odbioru imię, nazwisko, adres, PESEL),
  • czytelny podpis składającego wniosek.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tj. Dz.U.2017 poz. 1318)