Ta endoproteza pasuje tylko tej jednej pacjentce – „szyta na miarę”!

            Oddział Ortopedyczny Szpitala Specjalistycznego w Mielcu znów przeciera szlaki! Jako pierwszy w naszym regionie zastosował spersonalizowaną, wyprodukowaną specjalnie dla konkretnej pacjentki, endoprotezę stawu kolanowego. - Operowaliśmy młodą kobietę, która wcześniej przeszła już cztery zabiegi operacyjne z powodu dolegliwości bólowych stawu kolanowego. Nieskuteczne okazały się także metody leczenia biologicznego i w takiej sytuacji, gdzie jeszcze nie myślimy o wszczepianiu endoprotezy oszczędzającej kolano czy jednoprzedziałowej, zastosowaliśmy to nowatorskie rozwiązanie – opowiada lek. specjalista ortopedii Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego.

UWAGA! VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=aXUEtiv95Hc

            Na czym polega innowacja? - Przygotowaliśmy dla tej pani specjalny implant, ale bardzo ciekawy jest sposób jego pozyskania. Najpierw musimy wykonać badanie rezonansem magnetycznym, odpowiednio wyskalowane, a wynik przesyłamy do firmy produkującej implant. Tam robiona jest rekonstrukcja 3D implantu i taka propozycja jest przekazywana do nas. My ostatecznie weryfikujemy model, akceptujemy go bądź, jeśli mamy wątpliwości, możemy wpłynąć na proces wytworzenia implantu. A implant jest absolutnie spersonalizowany, pasuje tylko i wyłącznie tej jednej osobie – podkreśla ordynator Mirosław Midura. Lekarze dodatkowo otrzymują odpowiednie do zrobienia tej operacji instrumentarium, które pozwala na bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym dany ubytek występuje i bardzo dokładne jego opracowanie oraz wszczepienie tam otrzymanego implantu. Instrumentarium jest jednorazowe, po wykonanej operacji nie jest już więcej używane.

            - To pierwszy tego rodzaju zabieg wykonany na Podkarpaciu, ale nie powinno to dziwić, bo nasz Oddział Ortopedyczny jest znany szeroko w Polsce, jeżeli chodzi o wysoką jakość usług medycznych oraz innowacyjność. I ten zabieg wykonał z sukcesem – mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego Szpitala. - I od razu mamy dowód, że z takich rozwiązań korzystają u nas pacjenci nie tylko z Mielca i okolic, bo pacjentka, która ma nową, spersonalizowaną endoprotezę jest z okolic Krynicy. Ważne, że tego typu zabieg pozwala na szybsze dojście pacjenta do sprawności i jego późniejsze satysfakcjonujące funkcjonowanie. M.in. z tego powodu bardzo się cieszę, że jest to kolejna nowość w ofercie naszego szpitala – uzupełnia dyrektor.

            - To rozwiązanie w Europie istnieje już od kilku lat, wyniki są dobre. Dzięki temu, że endoproteza jest naprawdę robiona typowo dla danego pacjenta, czyli jakby szyta na miarę, mamy możliwość super dokładnego dopasowania i wszczepienia implantu, a dzięki temu, mamy nadzieję, że będziemy mieć dobry i długotrwały wynik leczenia – zaznacza ordynator.  Rozwiązanie warto zastosować przy ubytkach lokalnych chrzęstno-kostnych, głównie w obrębie stawu kolanowego, rzadziej w obrębie stawu skokowego, u pacjentów ze zdrową kością, czyli w wieku od 40 do 60 lat, choć w niektórych przypadkach można poszerzyć te granice wiekowe od 35 do 65 lat. – To rozwiązanie zda egzamin u ludzi aktywnych, uprawiających sporty, ciężko pracujących. Zdarzają się różnego typu epizody, urazy i w tych sytuacjach taka proteza  wydaje się najlepsza. Dołączyliśmy do lekarzy w miastach, w których takie zabiegi już wcześniej były zrobione, np. w Poznaniu, w Krakowie, w Warszawie i teraz my w Mielcu wykonaliśmy taką operację – mówi lek. Mirosław Midura.

Zerknij na niezwykły sposób planowania tego zabiegu! Chcesz zobaczyć jak przebiega operacja? Obejrzyj film! https://www.youtube.com/watch?v=aXUEtiv95Hc