- Oznacza to, że możemy sprawdzić, czy, mając kontakt z osobą zakażoną, nasz układ immunologiczny wytworzył odpowiedź humoralną lub też czy przechorowaliśmy COVID-19, a zatem czy w najbliższym czasie możemy się czuć bezpiecznie. Jest to również informacja, która pozwala rozważyć oddanie osocza krwi (jako ozdrowieniec), co pomoże szybciej pokonać chorobę innym - podkreśla lek. Magdalena Krępa, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. Cena testu jest konkurencyjna, wynosi 70 zł.
- Test wykrywa przeciwciała IgG, które pojawiają się około 14-30 dni od zakażenia. Ich obecność wstępnie potwierdza kontakt wirusem SARS-CoV-2, oczywiście także u osoby, która przeszła zakażenie bezobjawowo lub z łagodnymi objawami - wyjaśnia Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu. Dodaje jednocześnie, że wciąż jeszcze mamy do czynienia z chorobą nową i nie wiemy wszystkiego na temat odpowiedzi immunologicznej człowieka w trakcie i po przechorowaniu COVID-19. Co prawda nie ma pewnych danych dowodzących jak długo przeciwciała IgG pozostają w organizmie, mimo to dodatni wynik testu serologicznego jest istotną wskazówką, że przez jakiś czas mamy odporność.
❗Badanie wykonuje się z krwi, nie trzeba być na czczo.
? Aby wykonać test, należy zgłosić się do Punktu Pobrań Badań Laboratoryjnych w głównym budynku szpitala (wejście obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.00.