Mieleccy chirurdzy naczyniowi z dużym powodzeniem wykonują zabiegi, które w wielu ośrodkach w Polsce wciąż nie są szpitalnym standardem: zaopatrują tętniaka aorty brzusznej bez użycia skalpela. - Dla wielu pacjentów, szczególnie obciążonych innymi schorzeniami, to bezcenna opcja, ponieważ taki zabieg teraz wiąże się ze wszczepieniem stentgraftu (metalowego rusztowania, czyli stentu pokrytego materiałem) poprzez dwa małe nakłucia w pachwinach. Stanowi to znacznie mniejsze obciążenie dla chorych. Przy zastosowaniu u nich jedynie miejscowego znieczulenia, znika narażenie na powikłania związane z innymi rodzajami znieczulenia, ale także gojeniem się ran – podkreśla dr n. med. Piotr Gembal, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
Zamiast tygodnia – jeden dzień!
  Dotychczas taką procedurę wykonywało się w trakcie większego zabiegu, głównie w znieczuleniu podpajęczynówkowym (do kręgosłupa). - Należało wypreparować tętnice udowe, a następnie  wprowadzić stent poprzez rany w pachwinach. Po takiej operacji pacjent dochodził do siebie dłużej. Był hospitalizowany około 6-7 dni. Dziś, przy zastosowaniu dostępu z nakłucia, chory wychodzi do domu praktycznie na drugi dzień po zabiegu - mówi ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
  Tętniak aorty brzusznej dotyczy głównej drogi doprowadzającej krew z serca do kończyn. Jeśli aorta zwiększa swoją średnicę do ponad 30 mm (prawidłowa średnica aorty brzusznej wynosi do 25mm) mamy do czynienia z tętniakiem. Jeżeli średnica aorty przekroczy 52-55mm trzeba działać, bo pęknięcie tętniaka stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. 
Trochę historii i nowe rozwiązania
  – Jeszcze 10 lat temu do dyspozycji była głównie tradycyjna, klasyczna metoda. Należało otworzyć jamę brzuszną oraz wykonać dwa cięcia w pachwinach i wszyć sztuczną, rozwidloną protezę od aorty do obu tętnic udowych w pachwinach. Zabieg był wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwał około 5-6 godzin i był bardzo obciążający dla pacjentów. Niespełna 10 lat temu na Oddziale Chirurgii Naczyniowej w Mielcu zastosowaliśmy już znacznie mniej inwazyjne zabiegi implantacji stentgraftów z 2 cięć w pachwinach. Ale teraz, dzięki postępowi technologii i dużemu doświadczeniu, poszliśmy jeszcze dalej, zaopatrując tętniaki z nakłuć w pachwinach. Podobną metodą, jeżeli to tylko możliwe, wykonujemy również zabiegi w przypadku niedrożności aorty i tętnic biodrowych w tzw. zespole Leriche’a , co również stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla pacjentów niż dotychczasowym  leczeniu  klasycznym - podsumowuje dr Piotr Gembal. Uzupełnia, że stentgraft działa jak rozprężające się rusztowanie, które umieszczone  wewnątrz aorty ma za zadanie utrzymać drożność naczynia, wyłączając tętniaka.
Możliwości takie, jak w dużych ośrodkach
  Co ważne, najnowszy zabieg jest refundowany przez NFZ, choć nie u każdego chorego z tętniakiem aorty brzusznej czy z zespołem Leriche’a  może on być przeprowadzony. Istnieje kilka przeciwwskazań medycznych. - Zawsze z kolegami z oddziału analizujemy sytuację każdego pacjenta i jeśli uznajemy, iż nie ma przeszkód do wykorzystania tej nowoczesnej procedury, zawsze to czynimy - mówi ordynator.
  Lek. Magdalena Krępa, dyrektor szpitala ds. lecznictwa, nie kryje, iż to są zabiegi, dzięki którym można mówić, że pacjenci poza dużymi specjalistycznymi ośrodkami mają dostęp do procedur medycznych, które są obecnie uważane za najbardziej optymalne na świecie. - Akurat ta wykorzystywana jest u nas już od jakiegoś czasu, ale ponieważ prowadzimy także program profilaktyki tętniaka aorty brzusznej i zainteresowanie tematem jest bardzo duże, warto zaakcentować, że nie tylko diagnozujemy taką przypadłość, ale także rozbrajamy tę bombę zegarową w ciele pacjenta w bardzo nowoczesny i bezpieczny sposób, a ponadto tak, by nie musiał się on borykać z długa rekonwalescencją - podkreśla dyrektor medyczna.