Metoda dostępna w mieleckim szpitalu jest ratunkiem np. gdy leki doustne nie działają!
Spastyczność to nadmierne, patologiczne wzmożenie napięcia mięśniowego, które objawia się podczas ruchu biernego wykonywanego kończyną. Metod leczenia spastyczności jest kilka, choćby  rehabilitacja. W przypadku spastyczności miejscowej wykorzystuje się  leczenie toksyną botulinową i ta metoda również jest stosowana w mieleckim szpitalu w ramach Poradni Neurologicznej. Leczenie opiera się często także  na preparatach doustnych baklofenu. - Ale tu zaczynają się niestety pierwsze problemy, a mianowicie dużo mniej efektywnie penetruje on przez barierę krew-mózg. Żeby osiągnąć ten sam efekt terapeutyczny potrzeba wielokrotnie większego stężenia doustnego baklofenu w surowicy krwi aniżeli jego odpowiednika, lioresalu w płynie mózgowo-rdzeniowym. Niestety baklofen doustny szerzy się do wszystkich narządów drogą krwi, a więc zwiększa się ryzyko skutków ubocznych. W 30% spastyczności pochodzenia rdzeniowego baklofen doustny jest w ogóle nieskuteczny - mówi dr Sylwia Śliwonik, lekarka Oddziału Neurochirurgii mieleckiego Szpitala.  - I tu właśnie ogromną rolę może spełnić pompa baklofenowa.
 Metoda leczenia tą pompą dedykowana jest pacjentom z ciężką, obustronną, oporną na leczenie farmakologiczne, przewlekłą, czyli trwającą co najmniej 12 miesięcy, spastycznością w przebiegu stwardnienia rozsianego, mózgowego porażenia dziecięcego, naczyniopochodnego uszkodzenia mózgu lub/i rdzenia kręgowego przebiegającego z głębokim niedowładem kończyn dolnych, a także pourazowego uszkodzenia mózgu i/lub rdzenia kręgowego przebiegającego z para- lub tetraparezą (niedowładem, czyli ograniczeniem ruchów dowolnych) - wymienia lekarka.
 Leczenie pompą baklofenową sprawdza się zwłaszcza u pacjentów ze spastycznością uogólnioną. - Jeśli chodzi o leczenie tą metodą w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego to najefektywniej przebiega ono, gdy kwalifikacja została przeprowadzona w dzieciństwie - nie kryje dr Sylwia Śliwonik, dodając, że dobrymi kandydatami do leczenia tą metodą są osoby z uszkodzeniem pourazowym mózgu.
W jakich przypadkach stosuje się jeszcze pompę baklofenową? Jak ona wygląda i w jaki sposób działa? I przede wszystkim jak przebiega kwalifikacja - o tym wszystkim w naszym filmie?: