Normy związane z insuliną są jednym z głównych wskaźników prawidłowej pracy trzustki. Badanie poziomu tego hormonu pozwala na dokonanie oceny zmian w gospodarce węglowodanowej, a w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii wdrożenie odpowiedniego leczenia tych zaburzeń, których zaniedbane może się rozwinąć w szereg chorób metabolicznych, w tym przede wszystkim w cukrzycę typu II.
Osoby, które zauważyły u siebie zaburzenia widzenia, zawroty głowy, przyspieszoną akcję serca lub zlewne poty powinny koniecznie zgłosić się na badanie poziomu insuliny.
 Krzywą cukrową i krzywą insulinową można wykonać w naszym laboratorium!
 Badania krzywej cukrowej i krzywej insulinowej wykorzystuje się w diagnostyce różnych chorób metabolicznych m.in. cukrzycy typu I i II oraz insulinooporności.
Jak wygląda badanie krzywej cukrowej i krzywej insulinowej?
 Obydwa badania przebiegają tak samo. Pacjent zgłasza się rano, na czczo, ze skierowaniem od lekarza i zakupioną w aptece glukozą do Punktu Pobrań Badań Laboratoryjnych.
Najpierw osoba pobierająca zrobi pomiar z palca poziomu glukozy na czczo glukometrem. Jeżeli wynik pomiaru na czczo pozwala na bezpieczne wykonanie testu obciążenia glukozą, zostanie pobrana próbka krwi żylnej. Następnie pacjent wypija roztwór glukozy (zgodnie ze zleceniem lekarskim). Kolejne pobrania krwi są po 1 i 2 godzinach (w zależności czy jest to krzywa dwu- czy trzypunktowa o czym również decyduje zlecenie lekarskie). Ważne jest, aby w czasie między pobraniami krwi pozostać w poczekalni, w pozycji siedzącej. Po wypiciu roztworu glukozy trzustka pacjenta produkuje insulinę, co może spowodować uczucie senności, mdłości, zawroty głowy.
W czasie pomiędzy pobraniami pacjent nie powinien nic jeść, pić, palić papierosów czy spacerować.
Zapraszamy!
? Na zdj. Patrycja Kardyś, kierownik Laboratorium Analitycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu