Szpital Specjalistyczny w Mielcu rusza z profilaktyką raka jelita grubego.

Rak jelita grubego może się rozwijać bez objawów nawet przez kilka lat, a w statystykach nieubłaganie goni raka płuc, najczęściej występujący nowotwór w Polsce. – Zdecydowanie warto więc wziąć udział w programie badań przesiewowych w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, bo w ramach tego programu możliwe jest wykonanie bezpłatnej kolonoskopii i, co ważne dla wielu pacjentów, w znieczuleniu, które, tak jak samo badanie, jest refundowane przez NFZ – informuje Paweł Pazdan, dyrektor szpitala. - Nie trzeba się martwić skierowaniem, nie jest potrzebne – dodaje.

Do kogo skierowany jest ten program? Jest realizowany z myślą o osobach, które mają 50 lat i więcej, ale nie przekroczyły jeszcze 65 roku życia. Jednak z szansy na bezpłatne badanie mogą skorzystać także pacjenci w wieku od 40 do 49 lat, których najbliżsi krewni chorowali na nowotwór. Jeśli chodzi o kryterium wieku, liczy się PESEL. Na badanie mogą zgłaszać się do mieleckiego szpitala pacjenci z całej Polski.

Są jednak inne ograniczenia. Program nie obejmuje osób, które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonaną kolonoskopię lub tych, u których, na podstawie wywiadu lub innych badań dodatkowych, podejrzewa się raka jelita grubego.

Aby zgłosić się na badanie, należy ze strony www.szpital.mielec.pl pobrać ankietę (jest ona w zakładce Profilaktyka), a następnie skontaktować się z Rejestracją pod numerem telefonu 17 78 00 158 i 17 78 00 168. Podczas rejestracji pacjent dowie się, kiedy zostanie wykonane jego badanie, ale przede wszystkim, jak się do niego przygotować i gdzie odebrać preparat, który będzie mu do tego niezbędny. Uważne wysłuchanie zaleceń i zastosowanie się do instruktażu jest kluczowe, ponieważ niewłaściwe przygotowanie się do badania uniemożliwi jego wykonanie.

A warto skorzystać z programu, bo na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby mają ogromną wagę, są szansą dla setek osób, które mogą zacząć leczenie na czas.

Rejestracja 17 78 00 158 lub 17 78 00 168, rejestracja codziennie w godz. 11.00 do 14.30