lek. Darian Śpiewak
lic. piel. Ewa Kopera
Oddział Rehabilitacyjny rozpoczął swoją działalność w dniu 03.01.2005 roku i został zakontraktowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia jako oddział o profilu rehabilitacji ogólnoustrojowej dorosłych, który realizował także wczesną rehabilitację neurologiczną. Od początku 2011 roku wyodrębniono Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, w którym usprawniani są chorzy ze wszystkich kategorii uszkodzeń układu nerwowego. W oddziałach prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu i układu nerwowego, którzy nie są w stanie korzystać ze świadczeń ambulatoryjnych i wymagają całodobowego nadzoru fachowego. Przyjmowani są chorzy bezpośrednio z innych oddziałów szpitala, głównie z oddziału neurologii i udarowego, neurochirurgii oraz urazowo-ortopedycznego, a także ze skierowaniami z poradni specjalistycznych.
W skład oddziału wchodzą dwie nowocześnie wyposażone sale gimnastyczne (m.in. urządzenia do ćwiczeń w oparciu o sprzężenie zwrotne), gabinety fizykoterapii (pełny profil zabiegów bez hydroterapii), gabinet masażu oraz pracownia terapii zajęciowej. Pacjenci przebywają w salach z pełnym węzłem sanitarnym, są też dwie duże łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zespół fizjoterapeutów zajmuje się prowadzeniem usprawniania ruchowego, w którym wykorzystywane są specjalistyczne umiejętności w zakresie PNF, terapii manualnej, metody Mulligana, metody McKenzie, kinesiotapingu, manualnego drenażu limfatycznego. Pacjenci objęci są opieką psychologa i logopedy. Ergoterapia prowadzona jest przez terapeutę zajęciowego. Zapewniona jest całodobowa opieka pielęgniarska i lekarska.
Zakres procedur wykonywanych w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej obejmuje wczesne usprawnianie chorych po uszkodzeniach mózgu, rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych oraz obwodowego układu nerwowego, a także pacjentów z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi i dystrofiami mięśniowymi.
W Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej wykonywane są procedury obejmujące usprawnianie pacjentów bezpośrednio po leczeniu operacyjnym i po leczeniu zachowawczym w szpitalu oraz z przewlekłymi schorzeniami układu ruchu.