Oddział obejmuje diagnostyką i leczeniem pacjentów ze schorzeniami: serca i naczyń krwionośnych, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, narządu moczowego, układu ruchu, tkanki łącznej, układu krwiotwórczego i zaburzeniami krzepnięcia, gruczołów wydzielania wewnętrznego. Ponadto prowadzi się diagnostykę i leczenie zaburzeń przemiany materii (np. cukrzyca, zaburzenia lipidowe, zaburzenia wodno-elektrolitowe).

Oddział Chorób Wewnętrznych i Kardiologii posiada 66 łóżek. Sala Intensywnej Opieki Kardiologicznej jest nowocześnie wyposażona, co umożliwia jednoczesne monitorowanie stanu 9 pacjentów. Pozostałe łóżka znajdują się w salach dwuosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Oddział posiada własną aparaturę diagnostyczną — elektrokardiografy, echokardiograf, ultrasonograf, zestawy do badania EKG i ciśnienia tętniczego metodą Holtera, 2 zestawy do wykonywania prób wysiłkowych (bieżnia i cykloergometr rowerowy), mikroskop hematologiczny (do oceny rozmazów krwi obwodowej i szpiku). Badania wykonują i interpretują lekarze zatrudnieni w Oddziale. Ponadto Oddział posiada stały dostęp do Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego (badania te wykonują lekarze z oddziału) i Pracowni RTG oraz Pracowni Tomografii Komputerowej. W celu diagnostycznym Oddział korzysta z szerokiego panelu badań, oferowanych przez laboratoria szpitalne (Laboratorium Analityczne, Mikrobiologiczne, Pracownia Serologii Transfuzjologicznej). W składzie Oddziału znajduje się również Pracownia EKG — wykonująca badania dla wszystkich oddziałów szpitala.

Oddział Chorób Wewnętrznych i Kardiologii współpracuje z pozostałymi placówkami szpitala — lekarze oddziału wykonują konsultacje specjalistyczne dla wszystkich oddziałów szpitalnych. W ramach tej współpracy również pacjenci oddziału mogą uzyskać różne konsultacje specjalistyczne. Oddział ściśle współpracuje z poradniami specjalistycznymi, co stanowi doskonałą kontynuację leczenia szpitalnego. Lekarze zatrudnieni w oddziale prowadzą niektóre poradnie specjalistyczne : Nefrologiczną, Diabetologiczną i Endokrynologiczną (dwie ostatnie w ramach NZOZ).

Ordynator:

dr n. med. Artur Kozłowski