Laboratorium Mikrobiologiczne z Pracownią Cytologiczną

Kontakt:
 Laboratorium: 17 780 02 28
 Prac. Cytologiczna: 17 780 02 33
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik Laboratorium:
 mgr Małgorzata Błażejowska
 17 780 02 77

Laboratorium Mikrobiologiczne z Pracownią Cytologiczną poszerzyło swą działalność o badania wykonywane metodą RT-PCR w Pracowni Biologii Molekularnej.

Aktualnie badania dotyczą wirusa SARS CoV-2, grypy A i B oraz RSV. Ponadto mamy możliwości badać geny kodujące karbapenemazy – KPC, VIM, IMP, NDM, OXA-48 związane z brakiem wrażliwości bakterii Gram-ujemnych na karbapenemy. Laboratorium zostało wpisane w Rejestr laboratoriów COVID-19 Ministerstwa Zdrowia. Wyniki naszych badań przeszły pozytywną kontrolę w PZH a w 2021 przygotowujemy się do Certyfikatu Jakości zgodnie z nowymi wytycznymi. W przyszłości planujemy rozszerzyć działalność w kierunku wirusów HCV i HBV oraz HPV.

Sprzęt do dyspozycji:
- aparat BD Max firmy Becton Dickinson
- aparat GeneXpert firmy Cepheid
- komora lamiralna.

Badania w kierunku wirusa SARS CoV-2, grypy i RSV wykonywane są dla pacjentów mieleckiego i tarnobrzeskiego szpitala oraz Polsko–Amerykańskiej Kliniki Serca. Istnieje też możliwość wykonania takiego badania ambulatoryjnie – na skierowanie od lekarza POZ lub odpłatnie. Punkt pobrań materiału znajduje się przy oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Wyniki wydawane są w języku polskim oraz za dodatkową opłatą z tłumaczeniem angielskim.

 Punkt Pobrań badań Covid-19

Pracownia Anatomii Patologicznej działa w bardzo wąskim zakresie w naszym szpitalu, gdyż badania histopatologiczne zlecane są na zewnątrz. W Pracowni Anatomii Patologicznej odbywa się jedynie wydawanie zwłok rodzinie po zgonie pacjenta oraz wykonywane są sekcje prokuratorskie i szpitalne. Pracownicy Pracowni Anatomii Patologicznej odpowiadają za odebranie zwłok z pomieszczenia ProMorte szpitala i przyjęcie do chłodni w Prosektorium. Następnie zgodnie z procedurami obowiązującymi w szpitalu przekazuje się zmarłego do pochówku rodzinie.

Badania ambulatoryjne - ze skierowaniem lub odpłatne są pobierane w Centralnej Pobieralni szpitala codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 7.00 do 12.00. Inne badania (oprócz krwi) przyjmowane są bezpośrednio w Laboratorium Mikrobiologicznym codziennie do godziny 19.00.

 Punkt Pobrań Badań Laboratoryjnych

Pobieranie wymazów z pochwy i cytologii z szyjki macicy odbywa się:
- w poniedziałki w godzinach od 11.00 do 12.00
- czwartki w godzinach od 11.00 do 12.00

Wydawanie wyników badań codziennie od 7.00 do 17.00 w Centralnej Pobieralni. Wyniki badań wydawane są pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta. Formularz upoważnienia można odebrać w rejestracji Punktu Pobrań lub pobrać z linku poniżej. Odbiór wyników badań laboratoryjnych możliwy jest również on-line.

 Pobierz wzór upoważnienia do odebrania wyników badań

 Pobierz cennik usług medycznych