Zagadnieniom sepsy oraz diagnostyce zakażeń krwi poświęcona została dzisiejsza konferencja naukowa w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Spotkanie edukacyjne dla lekarzy lecznica zorganizowała wspólnie z firmą BD.

Konferencję otworzył dr n. med. Artur Kozłowski, Ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, który przywitał licznie zgromadzonych specjalistów z mieleckiego szpitala oraz wykładowców przybyłych do Mielca z Wrocławia. Prelekcje dla mieleckich lekarzy poprowadzili: prof. dr hab. n. med. Andrzej Kübler z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dr hab. n. med. prof. nadzw. Marzenna Bartoszewicz i dr n. med. Beata Kowalska-Krochmal z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wykłady zostały poświęcone m.in. trudnościom związanym z diagnozowaniem sepsy, sposobom na zapobieganie jej, jak również dostępnym metodom leczenia. Prof. dr hab. n. med. Kübler wiele uwagi w wystąpieniu poświęcił rezolucji Światowej Organizacji Zdrowia, według której już wkrótce sepsa ma być traktowana w ten sam sposób, co nowotwory i choroby układu krążenia, dla zwalczania których opracowano krajowe strategie. I tak, zagadnienia zapobiegania sepsie, jej rozpoznawania i leczenia mają zostać włączone do państwowych programów polityki zdrowotnej. Zakłada się także ustalenie standardów postępowania w przypadkach sepsy, zorganizowanie systemu szkoleń na jej temat czy zwiększanie świadomości społecznej.

W dalszej części konferencji zaproszeni prelegenci przeanalizowali prawne i kliniczne aspekty diagnostyki zakażeń krwi oraz opowiedzieli o tym, jak przeprowadzać diagnostykę krwi, aby skutkowała ona wiarygodnym i przydatnym klinicznie wynikiem.

Więcej zdjęć na facebookowym profilu szpitala: www.facebook.com.szpitalmielec