Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu zaprasza do wykonywania badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Zachęcamy do zapisów!

Tętniak aorty brzusznej (TAB) powstaje wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej i prowadzi do tworzenia się skrzeplin przyściennych oraz złogów miażdżycowych w ścianie tętniaka. Schorzenie może objawiać się bólem brzucha i pleców w okolicy krzyżowej, ale może też nie dawać zupełnie żadnych objawów. W obu przypadkach tętniak aorty brzusznej jest jednak stanem chorobowym stanowiącym zagrożenie dla życia.

Wykrywaniu niebezpiecznych tętniaków, a także zwiększaniu świadomości profilaktyki tego rodzaju schorzeń służy program badań przesiewowych, w którym udział bierze Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Projekt jest realizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020”.

Badania przesiewowe w mieleckim szpitalu wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-14:30 na Oddziale Chirurgii Naczyniowej. Zapisów na badania można dokonywać pod numerem telefonu 0-17 78 00 302 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-10:00.

Ważne! Z badań mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia. Badanie jest bezpłatne.