3 października w mieleckim szpitalu odbyły się bezpłatne badania spirometryczne, z których skorzystało kilkudziesięciu pacjentów.

Spirometria to badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Wykonuje się je w celu określenia rezerw wentylacyjnych układu oddechowego, przy użyciu narzędzia zwanego spirometrem. Z inicjatywy European Respiratory Society (ERS), European Lung Fundation (ELF) oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP darmowe spirometrie wykonywane są corocznie w ramach kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE. W tym roku w akcję „Dni Spirometrii” zaangażował się także Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Dzięki udziałowi w akcji w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w środę, 3 października, przebadano łącznie 65 pacjentów z szerokiego przedziału wiekowego. Ze spirometrii skorzystały więc zarówno osoby bardzo młode, jak i seniorzy. Część pacjentów zgłaszała dolegliwości w postaci przewlekłego kaszlu, duszności lub pogorszonej tolerancji wysiłku. – U około 10% przebadanych pacjentów badania wykazały zaburzenia przepływu w drogach oddechowych o charakterze obturacyjnym tj. sygnalizującym zwężenie struktury anatomicznej. Pacjenci otrzymali stosowne zalecenia. Mają zgłosić się do poradni chorób płuc celem rozszerzenia diagnostyki w kierunku chorób obturacyjnych, m.in. astmy i POCHP, a więc najpopularniejszych chorób układu oddechowego – mówi Wioletta Żelazko, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Warto podkreślić, że akcja darmowych badań spirometrycznych była już kolejną tego rodzaju inicjatywą przeprowadzoną w mieleckim szpitalu. - W bieżącym roku odbyły się już m.in. darmowe cytologie i badania kolonoskopowe. Z każdej z tych ofert pacjenci korzystali z dużym zainteresowaniem. Biorąc pod uwagę to duże zapotrzebowanie na profilaktykę i diagnostykę medyczną planujemy już organizację kolejnych akcji. O ich szczegółach poinformujemy niebawem – zapowiada Leszek Kwaśniewski, dyrektor mieleckiego szpitala.