Bezpłatne badania spirometryczne czekają na mieszkańców powiatu mieleckiego. Zostaną zrealizowane w ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE, której hasłem przewodnim jest Breathe Clean Air – Oddychaj czystym powietrzem.

Badania w Szpitalu Specjalistycznym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu odbędą się w środę, 3 października, w godzinach 7:00-15:00. Udział w nich wezmą ci pacjenci, którzy zarejestrują się pod wskazanym numerem telefonu. Numer do zapisów zostanie udostępniony 19 września br. – a więc na dwa tygodnie przed planowaną datą badań.

Obecna edycja dni spirometrii będzie poświęcona wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie. To, jakim powietrzem oddychamy, wpływa bezpośrednio na sprawność układu oddechowego i może powodować określone problemy zdrowotne. Duszność, kaszel, świsty w czasie oddychania często pojawiają się w sezonie grzewczym. W tym czasie pojawiają się także zaostrzenia astmy i POCHP, które w skrajnych sytuacjach mogą być zagrożeniem dla życia.

To właśnie te osoby, które obserwują u siebie wymienione wcześniej objawy tj. duszność, długotrwały kaszel, świsty w czasie oddychania, a także pogorszoną tolerancję wysiłku zachęcamy do zgłoszenia swojego udziału w badaniach. Uwaga! Badania nie są przeznaczone dla osób już leczących się pulmonologicznie!

Dni Spirometrii organizowane są w ramach wieloletniej kampanii  HEALTHY LUNGS FOR LIFE. Jest  to inicjatywa European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundation (ELF), koordynowana w Polsce przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Ich ccelem jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia oddechowego.

Patronat nad DS2018 objął Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Wojskowy Instytut Medyczny, Medycyna Praktyczna.