O wpływie zanieczyszczeń środowiska na zdrowie człowieka oraz programach profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez lokalne samorządy rozmawiano we wtorek, 19 czerwca, w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Na debatę zaprosili mielczan Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Pierwszym z omówionych tematów był wpływ zanieczyszczeń środowiska na zdrowie człowieka – wykład na ten temat poprowadził Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.  Andrzej Indycki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przedstawił działania podjęte przez tę instytucję na rzecz środowiska, a przedstawiciel Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ opowiedział o dofinansowanych przez narodowy fundusz programach profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Konferencja miała również swoją oprawę artystyczną. Zadbali o nią mali aktorzy z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu, którzy wystąpili w przedstawieniu pod tytułem: „O rybaku i złotej rybce”.

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego reprezentowali na spotkaniu dyrektor Leszek Kwaśniewski oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wioletta Żelazko.