180 darmowych kolonoskopii wykona zainteresowanym mieszkańcom miasta Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Lecznica wygrała konkurs ofert na realizację programu profilaktycznego opracowanego przez magistrat.

Pierwszy etap „Programu profilaktycznych badań kolonoskopowych dla mieszkańców miasta Mielca na lata 2018-2019” będzie realizowany od początku czerwca do końca bieżącego roku. Za kwotę 99 tys. złotych wykonanych zostanie 180 badań u mieszkańców Mielca w wieku 66-70 lat.

Zadaniem programu będzie zmniejszenie liczby zachorowań na raka jelita grubego. Choroba ta dotyka coraz więcej mieszkańców województwa, a w latach 2011-2013 przyczyniła się do ponad 11% wszystkich zgonów. Tymczasem – jak pokazują dobre praktyki profilaktyczne – badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego pozwalają rozpoznać już drobne zmiany przedrakowe, a także zachować dobre rokowania u chorych z rozpoznaniem ustalonym we wczesnych stopniach zaawansowania.

Informacje o sposobie rejestracji na profilaktyczne badania kolonoskopowe przekazane zostaną już wkrótce.

Warto dodać, że oprócz badań, mielecki szpital zajmie się również przeprowadzeniem dwóch seminariów na temat profilaktyki raka jelita grubegodla Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klubów seniora.