Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu otrzyma 1,4 miliona złotych dotacji z rezerwy budżetowej rządu. Pieniądze pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Mielcu wesprą zakup nowego tomografu.

Dobrą informację dotyczącą przyznania mieleckiej lecznicy dodatkowych środków przekazali podczas piątkowej (13 października) konferencji prasowej: wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl. Jak wyliczyli, dofinansowanie z rezerwy budżetowej otrzymają także: wojewódzka przychodnia przy ul. Warzywnej w Rzeszowie, szpital wojewódzki w Przemyślu im. św. Ojca Pio, a także szpitale powiatowe w Stalowej Woli, Łańcucie, Kolbuszowej i Leżajsku. Pieniądze przeznaczone zostaną w szczególności na prace remontowe oraz – tak jak w przypadku mieleckiego szpitala – na zakup specjalistycznego sprzętu.

- Za wsparcie w uzyskaniu tego dofinansowania serdecznie dziękuję wojewodzie Ewie Leniart oraz marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Zakup tomografu będzie dla mieleckiego szpitala kolejną ważną inwestycją. Z pewnością podniesie jakość świadczonych tu usług i komfort pacjentów – mówi starosta Zbigniew Tymuła.

O tym, dlaczego wymiana sprzętu jest konieczna, dyrekcja szpitala mówiła już wielokrotnie. Tomograf, z którego korzysta mielecka lecznica, został zakupiony w 2008 roku. Od tamtej pory był wielokrotnie naprawiany, a koszt tych prac wyniósł już łącznie ponad milion złotych. Tylko od stycznia br. naprawy pochłonęły ponad 55 tys. złotych; zainwestowania kolejnych 300 tysięcy złotych wymagałaby natomiast kolejna z koniecznych napraw tomografu – wymiana lampy RTG. – Oprócz dużych kosztów, naprawy tomografu wiążą się również z brakiem możliwości używania go przez okres nawet trzech tygodni. Czas przestoju bardzo utrudnia pracę i opiekę nad chorymi. Pacjenci przewożeni są do innych szpitali, co generuje dodatkowe koszty, opóźnia diagnostykę i – niejednokrotnie – stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia – podkreśla Leszek Kwaśniewski, dyrektor powiatowego szpitala. I dodaje: - Otrzymana z rezerwy budżetowej rządu dotacja pozwoli na zakup nowoczesnego, wpisującego się w potrzeby naszego szpitala sprzętu.

Warto podkreślić, że uzyskanie dofinansowania na zakup tomografu jest kolejnym dużym sukcesem mieleckiego szpitala. Miesiąc temu zakwalifikował się on do otrzymania blisko 10 milionów złotych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2014-2020 na przebudowę bloku operacyjnego.

Zdjęcie: podkarpackie.pl