Szkoła usytuowana jest na niskim parterze (zejście z holu przy SORze) czynna we wtorki w godzinach 17:00-19:00.

Zapisów można dokonać osobiście lub telefonicznie pod numerem (17) 78 00 261.

Szkoła Rodzenia „Rodzimy razem” przy Szpitalu Powiatowym w Mielcu

By wyjść naprzeciw potrzebom kobiet w ciąży, zapoznać ich z problemami porodu, połogu, karmienia i pielęgnacji noworodka, proponujemy udział w zajęciach szkoły rodzenia.

Szkołę Rodzenia „Rodzimy Razem” wyróżnia wykwalifikowana kadra, która czuwa nad kobietami w ciąży. Na szczęśliwe mamy czekają położne, lekarz ginekolog, neonatolog, fizjoterapeuta.

Nasz zespół tworzą doświadczone osoby z pasją, które nieustannie poszerzają swoją wiedzę. Charakteryzuje je ogromne zaangażowanie i kompleksowe podejście do zagadnień ciąży, porodu i świadomego rodzicielstwa.

Na zajęcia szkoły rodzenia zapraszamy kobiety w II trymestrze ciąży, między 22. a 27. tygodniem ciąży, tak aby zakończenie szkolenia wypadało bliżej terminu porodu.

Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach od 17.00 do 19.00, w miłej atmosferze, dobrze wyposażonym pomieszczeniu, z dostępem do toalety i prysznica.

Program realizowany przez doświadczony zespół położnych - specjaliści w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego oraz opieki przed i okołoporodowej z uprawnieniami do prowadzenia zajęć w szkole rodzenia.

Położne prowadzące zajęcia posiadają również kursy specjalistyczne z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka.

Proponujemy także zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i postępowania w przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów tj:

 • bezdech
 • gorączka oparzenie
 • odwodnienie
 • upadek
 • zranienie
 • zadławienie ciałem obcym
 • zatrzymanie krążenia

Zajęcia będą się składały z części teoretycznej oraz ćwiczeń z wykorzystaniem lalki.

Tematyka organizowanych zajęć w Szkole Rodzenia:

 1. Przygotowanie położnicy do szpitala:
  • jakie badania wykonać,
  • jakie dokumenty ze sobą wziąć,
  • co i kiedy spakować,
  • co zabrać ze sobą do szpitala,
  • jak przygotować się i jak rozpoznać rozpoczęcie porody.
 2. Etapy porodu - zmiany jakie następują w poszczególnych okresach porodu, techniki łagodzenia bólu, pozycje w czasie porodu, poród w znieczuleniu, metody łagodzenia bólu porodowego.
 3. Ćwiczenia rozluźniające, rozciągające, wzmacniające, uelastyczniające mięśnie dna miednicy.
 4. Ćwiczenia - techniki oddechowe w kolejnych etapach porodu, pozycje ułożeniowe wpływające na zmniejszenie napięcia oraz bólu, ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie, masaż kręgosłupa.
 5. Cięcie cesarskie a poród siłami natury.
 6. Laktacja – karmienie naturalne noworodka – (korzyści dla matki i dziecka z karmienia naturalnego, pozycje w czasie karmienia, fizjologia i patologia laktacji, rozwiązywanie problemów laktacyjnych takich jak nawał, zastój, zapalenie piersi).
 7. Połóg - połóg po porodzie fizjologicznym, połóg po cięciu cesarskim, problemy emocjonalne w połogu.
 8. Noworodek – kąpiel, pielęgnacja skóry, pielęgnacja kikuta pępka, kolka noworodkowa i niefarmakologiczna pomoc, stany przejściowe noworodka.
 9. Psychologia - zmiany, jakie można zauważyć w relacjach z bliskimi, odmienione emocje i uczucia, troszkę o baby blues, depresji, ojcostwie i świadomej kontroli bólu.
 10. Prawne - o urlopach macierzyńskim, tacierzyńskim, chorobowym.
 11. Warsztaty pierwszej pomocy u noworodków i niemowląt.

DLACZEGO WARTO ZAPISAĆ SIĘ DO SZKOŁY RODZENIA „RODZIMY RAZEM” PRZY SZPITALU POWIATOWYM W MIELCU

 1. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.
 2. Szkolenia prowadzone są w małych grupach i kameralnych warunkach, dlatego jest czas na zadawanie pytań.
 3. Każdy samodzielnie nauczy się kąpieli i przewijania noworodka.
 4. W ramach kursu rodzice nauczą się pierwszej pomocy.
 5. Przyszli rodzice poznają sposoby łagodzenia bólu porodowego.
 6. Uczestnicy zajęć zapoznają się z topografią Oddziału.
 7. Istnieje możliwość wykonanie zapisu KTG - każda mama będzie mogła posłuchać bicia serca swojego dziecka.

 

Regulamin odwiedzin pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Mielcu

 1. Mając na uwadze dobro pacjenta oraz względy organizacyjne oddziałów zalecane są odwiedziny w godzinach: 11:00 – 20:00.
 2. O zasadach pobytu i godzinach odwiedzin w indywidualnych przypadkach decyduje Lekarz Kierujący Oddziałem, Lekarz Dyżurny lub Pielęgniarka.
 3. W oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w salach intensywnego nadzoru odwiedziny odbywają się w godzinach uzgodnionych z Lekarzem Kierującym Oddziałem.
 4. Zalecane jest odwiedzanie jedno-czasowo najwyżej 2 osób do jednego pacjenta oraz przed i po kontakcie z chorym umycie i zdezynfekowanie rąk.
 5. W trakcie odwiedzin wskazane jest w miarę możliwości korzystanie z pokojów dziennego pobytu.
 6. Podczas odwiedzin należy odnosić się z szacunkiem do innych chorych, nie zakłócać ich spokoju oraz pracy personelu.
 7. Należy przestrzegać ciszy nocnej w godzinach 22:00-6:00 (dotyczy osób, które otrzymały zgodę Kierownika Oddziału do przebywania przy pacjencie w godzinach nocnych).
 8. Na życzenie pacjenta prawo do jego odwiedzin może być ograniczone lub zniesione w stosunku do osób przez niego wskazanych.
 9. Dyrektor Szpitala może ograniczyć lub wstrzymać odwiedziny w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, powiadamiając ogłoszeniem wywieszonym przy wejściu do oddziału.

Niewskazane jest:

 1. Siadanie i leżenie na łóżku chorego.
 2. Spożywanie posiłków razem z chorym w salach.
 3. Korzystanie z łazienek przy salach chorych.

Zabrania się:

 1. Odwiedzin osobom pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
 2. Palenia papierosów na terenie szpitala.
 3. Przebywania w salach pacjentów w trakcie obchodów lekarskich czy wykonywanych przez pielęgniarki czynności leczniczo-pielęgnacyjnych.

Osoby odwiedzające pacjentów, które nie zastosują się do postanowień Regulaminu mogą zostać wyproszone z oddziału.

Natomiast w przypadku zakłócania porządku zostanie niezwłocznie powiadomiona Policja.

 

Renata Żelasko

17 780 01 82

- czwartek 13.00-14.00

r.zelasko(at)szpital.mielec.pl

SZANOWNY PACJENCIE NASZEGO SZPITALA

Jeśli masz problem, potrzebujesz pomocy, rady, bądź masz jakieś uwagi lub podpowiedzi dotyczące funkcjonowania naszej placówki zgłoś się do

PEŁNOMOCNIKA DS. PACJENTA SZPITALA POWIATOWEGO w MIELCU,

który pełni stały dyżur w czwartek od 13.00 do 14.00

ZACHĘCAMY DO KONTAKTU, również telefonicznego pod numerem: 17 780 01 82

UWAGA!

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że Pełnomocnik ds. Pacjenta Szpitala Powiatowego w Mielcu nie reprezentuje Pacjenta na zewnątrz jednostki, nie jest Rzecznikiem Praw Pacjenta ani stroną w postępowaniu przeciwko szpitalowi.

Pomaga natomiast Pacjentowi mieleckiego szpitala wewnątrz placówki.

M.in. dba o to, aby Pacjent otrzymał w miarę możliwości wyczerpujące informacje, o które się zwraca (dotyczące szpitala i obowiązujących w nim procedur), włącza się w uważną analizę kierowanych przez Pacjenta spostrzeżeń lub podpowiedzi dotyczących funkcjonowania placówki.

Pełnomocnik ds. Pacjenta czuwa nad tym, aby – w trosce o możliwie największy komfort Pacjenta – szpital reagował na społeczne oczekiwania i potrzeby, poprawiał ewentualne błędy zauważone przez Pacjentów (włącza się w rozpatrywanie przez szpital oficjalnych skarg składanych do Dyrekcji oraz analizuje uwagi zgłaszane Pełnomocnikowi przez Pacjentów, przekazuje wyniki analiz personelowi w celu wprowadzenia możliwych usprawnień). Organizuje również akcje społeczne ważne z punktu widzenia Pacjentów i społeczeństwa.

Rzecznik Praw Pacjenta

Bartłomiej Łukasz Chmielowiec

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta:
800-190-590
(z tel. stacjonarnych i komórkowych)
czynna pn. pt. w godz. 8:00 - 20:00

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
ul. Młynarska 46
01-171 Warszawa

Sekretariat:
tel.: (22) 532-82-50
fax.: (22) 532-82-30
kancelaria(at)rpp.gov.pl

Przyjęcia interesantów w Biurze:

 • Poniedziałek - w godzinach 9:00 - 18:00
 • Wtorek, środa, czwartek, piątek - w godzinach 9:00 - 15:00

 

Jak przygotować się do planowej operacji?

Zanim znajdziesz się w szpitalu, jest kilka spraw, o które warto zadbać.

 • Poproś lekarza, aby dokładnie wyjaśnił ci, dlaczego zabieg jest konieczny oraz na czym będzie polegał. Lekarz powinien też poinformować o możliwych powikłaniach. Interwencja chirurga zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, niezależnie od tego, czy będzie to zabieg laparoskopowy czy tradycyjny.
 • Zaszczep się – każda osoba oddająca się w ręce chirurga powinna być zaszczepiona przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Pobyt w szpitalu zwiększa bowiem ryzyko zakażenia się groźnym wirusem.
  • Jeśli do operacji zostało, co najmniej 6 tygodni, szczepisz się dwa razy (szczepienie należy powtórzyć po miesiącu od pierwszej dawki). Na zabieg do szpitala możesz zgłosić się po 2 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (trzecia, ostatnia dawka – po sześciu miesiącach od pierwszej)
  • Jeśli zabieg jest pilny, też należy się zaszczepić, lecz w innym trybie, o którym poinformuje cię lekarz. Wprawdzie organizm nie zdąży wytworzyć pełnej ilości przeciwciał, ale nawet ta mniejsza ilość może stanowić wystarczającą ochronę przed zakażeniem
  • Jeśli szczepienie przeciw WZW typu B miało miejsce ponad 5 lat temu, koniecznie zbadaj krew na przeciwciała anty-HBS. Jeśli miano przeciwciał okaże się wysokie, nie musisz szczepić się ponownie.
 • Jeśli chorujesz na schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergie lub jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi (takie jak np. Aspiryna, Acard, Polocard, Acenokumarol, Sintrom, Wargin itd) poinformuj o tym swojego chirurga i zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego w celu odpowiedniego przygotowania do operacji.
 • Jeśli cierpisz na próchnice zębów – zgłoś się do dentysty i wylecz je odpowiednio wcześniej.
 • W przypadku stosowania na stałe leków – zabierz je ze sobą do szpitala w oryginalnych opakowaniach.
 • W dniu zabiegu pamiętaj o dokładnej porannej toalecie (kąpieli lub prysznicu) całego ciała.

W razie wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają planowe leczenie operacyjne prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny.

Kontakt

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu
ul. Żeromskiego 22
39-300 Mielec
tel (centrala): 17 780 01 00
fax (sekretariat): 17 780 02 73
sekretariat: sekretariat(at)szpital.mielec.pl
rzecznik prasowy: rzecznik.prasowy(at)szpital.mielec.pl
REGON: 000 308 637
NIP: 817-17-50-893
KRS: 0000002538

Korupcja szkodzi zdrowiu

Lokalizacja

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej jak je wyłączyć.