Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił wczoraj (27 czerwca) listę placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Mielecka lecznica im. Edmunda Biernackiego trafiła do najwyższej, trzeciej kategorii.

Wejście w sieć szpitali – ustawy oficjalnie obowiązującej od października br. – jest gwarancją uzyskania ryczałtowego finansowania szpitalnych świadczeń na kolejne cztery  lata. Oznacza to, że szpitale zakwalifikowane do sieci nie będą musiały brać udziału w postępowaniach konkursowych, ale otrzymywać będą ryczałt – naliczany na kolejne okresy rozliczeniowe przy uwzględnieniu liczby i struktury świadczeń udzielonych w poprzednich okresach. Co szczególnie ważne, dla szpitali zrzeszonych w sieci przypadać będzie około 93% środków, z których obecnie finansowane jest szpitalne leczenie.

- Ciągłość i stabilność finansowania szpitali jest jedną z zalet wprowadzanej sieci szpitali. Rozwiązanie to docelowo prowadzić ma również do poprawy opieki specjalistycznej nad pacjentami poprzez zapewnienie im kompleksowej opieki zdrowotnej – obejmującej również leczenie w przyszpitalnej poradni i rehabilitację, a także do lepszej koordynacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych – mówi Leszek Kwaśniewski, dyrektor mieleckiego szpitala. I dodaje: - Cieszymy się z tego, że nasza lecznica zakwalifikowana została do najwyższego poziomu. Oczekujemy wejścia w życie ustawy o sieci szpitali, tak by bezpośrednio na przykładzie naszej lecznicy przekonać się o funkcjonalności jej rozwiązań.

Warunkiem kwalifikacji do poziomu szpitali III stopnia było m.in. posiadanie od co najmniej 2015 r. kontraktu w zakresie leczenia szpitalnego oraz udzielanie od co najmniej 2015 r. świadczeń zakontraktowanych przez NFZ w ramach: szpitalnego oddziału ratunkowego albo izby przyjęć; profilu anestezjologia i intensywna terapia lub anestezjologia i intensywna terapia dla dzieci . Szpital musiał wykazać również udzielanie świadczeń w ramach co mniej ośmiu profili spośród określonych dla I, II i III stopnia łącznie, w tym co najmniej trzech profili III stopnia. Profilami systemu zabezpieczenia mieleckiego szpitala zostały: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia naczyniowa, chirurgia ogólna, choroby płuc, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, dermatologia i wenerologia, neonatologia, neurochirurgia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, pediatria, położnictwo i ginekologia, szpitalny oddział ratunkowy i urologia.

Do trzeciego poziomu referencyjności zaliczone zostały tylko cztery placówki z województwa podkarpackiego. Oprócz mieleckiej lecznicy są to: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Obiekt monitorowany

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Klauzulę informacyjną dotyczącą monitoringu można znaleźć klikając tutaj.

Administratorem danych jest Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, ul. Żeromskiego 22, 39-300 Mielec. System monitoringu wizyjnego prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala. Klauzula informacyjna dotycząca monitoringu dostępna na stronie internetowej: www.szpital.mielec.pl. Więcej informacji uzyskać można drogą elektroniczną: iod@szpital.mielec.pl.