Platforma do badań molekularnych jest ultra nowoczesnym sprzętem, który już pracuje w mieleckim szpitalu. To jedyna taka aparatura w regionie, dzięki której, jak przekonywał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Torbus, pełniący obowiązki dyrektora mieleckiego szpitala, placówka rozpocznie nowy rozdział swojej działalności. Istotną rolę urządzenia dla rangi lecznicy oraz komfortu i bezpieczeństwa pacjentów podkreślał także starosta mielecki Stanisław Lonczak. Przede wszystkim sprzęt będzie obecnie wykorzystywany do najwyższej jakości badań wykrywających COVID-19. Generalnie platforma ma jednak szerokie zastosowanie, a możliwość wykonywania tak specjalistycznych testów uplasuje nasze Laboratorium Mikrobiologiczne w grupie najbardziej zaawansowanych technologicznie pracowni mikrobiologii w Polsce . W ramach tej platformy możliwe będzie w przyszłości uruchomienie wielu testów wykrywających obecność RNA, kwasu rybonukleinowego – nośnika wielu wirusów.

Czas oczekiwania na wyniki badań koronawirusa wynosi 3 godziny.
 Zakres diagnostyki metodą „go-away” (w pełni zautomatyzowanej) obejmuje między innymi testy wspomagające diagnostykę w przypadku sepsy czy zapalenia opon mózgowych i bardzo wielu innych chorób.
 Zakup platformy został sfinansowany ze środków z Funduszu Sprawiedliwości (250 tys. zł) oraz dofinsowany przez Grupę Azoty (100 tys. zł). Na spotkaniu Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentował Poseł na Sejm RP Marcin Warchoł. Dyrekcja Szpitala składa specjalne podziękowania także personelowi Laboratorium Mikrobiologii z kierownik Małgorzatą Błażejowską na czele, za wielkie zaangażowanie w przygotowanie i uruchomienie Pracowni Biologii Molekularnej.

Obiekt monitorowany

Uprzejmie informujemy, iż obiekt szpitalny jest monitorowany! Klauzulę informacyjną dotyczącą monitoringu można znaleźć klikając tutaj.

Administratorem danych jest Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, ul. Żeromskiego 22, 39-300 Mielec. System monitoringu wizyjnego prowadzony jest w celu: poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony dóbr i mienia osób przebywających na terenie szpitala. Klauzula informacyjna dotycząca monitoringu dostępna na stronie internetowej: www.szpital.mielec.pl. Więcej informacji uzyskać można drogą elektroniczną: iod@szpital.mielec.pl.