Ważne informacje dotyczące funkcjonowania szpitala

Szanowni Pacjenci Pracowni RTG, Tomografii Komputerowej, USG

W celu minimalizacji ryzyka transmisji wirusem SARS-CoV-2, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

W związku z powyższym Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu od dnia 23.03.2020 r. zmienia do odwołania dotychczasowe zasady rejestracji na badania w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej:

1.  Obowiązuje tylko rejestracja telefoniczna w celu ustalenia daty i godziny wykonania badania ambulatoryjnego.

2. W przypadku pacjentów z SOR-u, oddziału, poradni także obowiązuje rejestracja telefoniczna w celu ustalenia godziny wykonania badania.

3. Pacjenci mający wcześniej ustalony termin badania Tomografii Komputerowej, potwierdzają telefonicznie chęci wykonania badania i ustalenia godziny wykonania lub przesuwają jego wykonanie na późniejszym terminie.

Rejestracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej tel. 17 78 00 214

Rejestracja na badania ambulatoryjne w godzinach 7:00 do 17:00

Rejestracja USG tel. 17 78 00 213 w godzinach 7:00 do 14:00

Uwaga!

Pacjent, który nie będzie wcześniej zarejestrowany telefonicznie, nie będzie przyjęty.

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu informuje, że w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną COVID-19, wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Insektora Sanitarnego, w trosce o bezpieczeństwo Wasze i personelu wszystkie porady lekarskie NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ będą udzielane w trybie porady telefonicznej. Jeśli z porady telefonicznej wynikać będzie konieczność osobistego zbadania pacjenta to umawiana będzie porada osobista na wyznaczoną godzinę. Wszystkie porady pielęgniarskie będą udzielone tylko po wcześniejszej rejestracji i uzgodnieniu godziny przyjęcia. Numer telefonu LEKARZ - 17 78 00 122, PIELĘGNIARKA WYJAZDOWA - 500 131 962, 500 210 839, 500 209 147.
Od dnia 16 marca 2020 roku, wstrzymuje się do odwołania przyjęcia w poradniach specjalistycznych. Pacjent z objawami infekcji powinien telefonicznie przełożyć poradę na inny termin. Każdy pacjent zgłaszający chęć wizyty najpierw powinien skorzystać z Porady Telefonicznej.
Od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania Punkt Pobrań Badań Laboratoryjnych czynny jest od godziny 7.00 do godziny 14.35. Laboratorium wykonuje tylko badania ze skierowaniem lekarskim. Ograniczenie jest związane z minimalizowaniem ryzyka zakażenia Koronawirusem COVID-19.
Informujemy, że od dnia 13 marca 2020 roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną COVID-19, w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu wstrzymuje się przyjęcia i zabiegi planowe. Realizowane będą natomiast procedury medyczne w trybie pilnym.
Z dniem 5 marca 2020 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu wprowadza się całkowity zakaz wstępu na teren szpitala dla osób odwiedzających pacjentów oraz innych osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działania obiektu.

Antybiotyki coraz częściej nie działają

Antybiotykoterapia jest jednym z najdynamiczniej zmieniających się sposobów leczenia ze względu na bardzo szybkie uodparnianie się drobnoustrojów na tego rodzaju „broń”. – Niestety antybiotyki działają coraz rzadziej i coraz trudniej jest w związku z tym leczyć pacjenta. W szpitalu na tym kłopot się jednak się nie kończy, bo pacjent jest często dodatkowo obarczony wieloma różnymi schorzeniami, co utrudnia leczenie tych poszczególnych chorób, a dodatkowo terapię zakażenia, które przecież też mu się zdarza – mówi dr n. med. Beata Kowalska – Krochmal, prelegent.

Podczas wykładu mikrobiolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu co najmniej kilka razy użyła sformułowania: „W tej chwili tak postępujemy, ale oczywiście niebawem zapewne powiem państwu, że to już nieaktualne”. Dlaczego? – Przede wszystkim zmienność drobnoustrojów jest bardzo duża, a my, chcąc leczyć skutecznie, musimy nie tylko nadążać, ale być krok przed tym. Trzeba się przygotowywać na bieżąco na nowe wyzwania w antybiotykoterapii. Właściwe rozpoznanie drobnoustroju, dobranie antybiotyku i schematu podania mają kluczowe znaczenie w procesie leczenia – podkreśla dr Beata Kowalska-Krochmal.

Na brak zainteresowania wykładem gość nie mógł narzekać, na sali pojawili się lekarze wielu specjalizacji. Po wystąpieniu nie zabrakło także części dyskusyjnej, pytań i rozważań dotyczących potencjalnych przypadków medycznych. – W antybiotykoterapii bez aktualnej wiedzy nie ma żadnych szans na sukces i oczywiście wiedzą to lekarze, ale także my, mikrobiolodzy, stąd duża determinacja, żeby to szkolenie jak najszybciej się u nas odbyło. Stwierdzić, że leczenie jest coraz trudniejsze, to za mało. Trzeba mimo wszystko stwarzać okazję do spotkań z osobami, które stale zajmują się tą dziedziną, mają najnowszą wiedzę i potrafią ją dobrze, sprawnie przekazać, rozwiać wątpliwości – mówi Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu, organizator szkolenia.

Jakość wykładu, jego waga praktyczna i zainteresowanie, jakie budzi wśród mieleckich lekarzy są bardzo ważne dla dyrektora szpitala Józefa Więcława.  – Oczywiście, że medycyna ma dziś do dyspozycji sprzęt, laboratoria, urządzenia, ale nawet największe osiągnięcia tego typu nie zastąpią wiedzy. Specjaliści, którzy ją mają są tymi najbardziej pożądanymi i cenionymi, dlatego obecność na szkoleniu tak wielu naszych ambitnych lekarzy to dobra wiadomość dla pacjentów. Im lepiej wyszkolony personel, tym większe ich bezpieczeństwo – zaznacza Józef Więcław.