Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu informuje, że od dnia 29.07.2019 roku, niżej wymienione Poradnie Szpitalne wraz z Rejestracją, tj.:

» Poradnia Urazowo-Ortopedyczna,
  » Poradnia Urologiczna,
  » Poradnia Neurochirurgiczna
  » Poradnia Neurologiczna,
  » Poradnia Nefrologiczna,
  » Poradnia Okulistyczna
będą funkcjonować w budynku Przychodni nr 4 w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17 – na parterze.

UWAGA!!! Do odwołania Poradnia Chirurgii Naczyniowej będzie mieścić się, jak dotąd, przy Pracowni USG w głównym budynku szpitala, natomiast Rejestracja do tej Poradni będzie działać już w miejscu docelowym, czyli w budynku Przychodni nr 4 w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17.                 Telefoniczna rejestracja do poradni od godz 8:00

» Zobacz film

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – badania i edukacja

- Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Mielcu staramy się integrować i wspierać chorych na cukrzycę oraz ich rodziny. Ale bez doświadczonych specjalistów nasza działalność nie byłaby pełna. Dzięki wsparciu Szpitala Specjalistycznego w Mielcu mieliśmy okazję spotkać się z lekarzem, psychologiem i dietetykiem. Takie wykłady są bezcenne, tak jak i podarowane nam z tej okazji badania – podkreśliła Maria Piwnica, prezes Koła Diabetyków podczas weekendowych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W auli byłego AHG odbyło się z tej okazji spotkanie edukacyjne.

Jak zaznaczyła lek. Aleksandra Jurczak, cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która nieleczona może siać prawdziwe spustoszenie w organizmie. – Bez świadomości tego, jak można zapanować nad chorobą, pacjent znacznie pogarsza swoją sytuację. Kluczem jest wiedza m.in. o tym, że trzeba bardzo starannie badać poziom cukru, ograniczyć produkty żywnościowe, które szkodzą, np. wysokoprzetworzone, pełne soli. Nie wolno lekceważyć konsultacji medycznych nie tylko typowo diabetologicznych, ale także w kontekście oceny poziomu cholesterolu, ciśnienia, stanu nerek, wzroku, stóp. To są słabe punkty cukrzyków, którym trzeba się stale przyglądać, by reagować na czas – uczulała lekarka. Zaznaczyła, że już 20-30 minut spaceru 3 razy w tygodniu znacznie poprawiają ogólny stan chorego, w tym zmniejsza ryzyko udaru czy zawału.

Ważnym fragmentem spotkania był wykład psycholog Anny Lemańskiej. – Cukrzyca ma duży wpływ na emocje chorego, a emocje z kolei na cukrzycę. Powstaje błędne koło, które można jednak przerwać. Trzeba sobie uświadomić, że cukrzyca jest taką chorobą, na której przebieg w ogromnym stopniu ma sam pacjent i to jest bardzo dobra wiadomość. To chory mierzy poziom cukru, wybiera produkty żywnościowe, tryb życia. Po diagnozie najpierw przychodzi niepewność, strach, ale adaptacja do choroby to proces, któremu trzeba pozwolić postępować. Po niepokoju może jeszcze przyjść żal, zaprzeczenie, ale ostatnia faza to zwykle już akceptacja choroby i faktu, że to, jak będzie wyglądać życie z cukrzycą, zależy w dużej mierze od samego chorego – akcentowała psycholog. Dietetyk Karolina Podsiadło nie pozostawiła diabetyków bez konkretnej wiedzy o tym, jak konstruować posiłki, by sobie znacznie pomóc w okiełznaniu cukrzycy.

Jak podkreśla prezes Koła Diabetyków, gdy zwróciła się do dyrekcji szpitala w Mielcu o pomoc w organizacji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, okazało się, że otwartość jest bardzo duża. – Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa, lek. Magdalena Krępa, wydelegowała aż trzech specjalistów, dzięki czemu dawka wiedzy, z jaką w tym roku wyjdą stąd nasi diabetycy, jest nie do przecenienia – powiedziała Maria Piwnica. Doceniła szczególnie możliwość wykonania badań, takich jak kreatynina, mocznik, sód, potas, eGFR czy ogólne badanie moczu. – Szpital to nie tylko leczenie, ale także profilaktyka, za którą czujemy się odpowiedzialni. Cukrzycy mogą uniknąć poważnych powikłań dzięki temu, że o siebie umiejętnie zadbają. Jeśli tylko możemy im pomóc ratować zdrowie, to nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba działać. Cieszę się, że udało nam się wesprzeć chorych w sposób, który dla nich samych jest najcenniejszy – mówi lek. Magdalena Krępa, Dyrektor ds. Lecznictwa szpitala w Mielcu.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku: