Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu informuje, że od dnia 29.07.2019 roku, niżej wymienione Poradnie Szpitalne wraz z Rejestracją, tj.:

» Poradnia Urazowo-Ortopedyczna,
  » Poradnia Urologiczna,
  » Poradnia Neurochirurgiczna
  » Poradnia Neurologiczna,
  » Poradnia Nefrologiczna,
  » Poradnia Okulistyczna
będą funkcjonować w budynku Przychodni nr 4 w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17 – na parterze.

UWAGA!!! Do odwołania Poradnia Chirurgii Naczyniowej będzie mieścić się, jak dotąd, przy Pracowni USG w głównym budynku szpitala, natomiast Rejestracja do tej Poradni będzie działać już w miejscu docelowym, czyli w budynku Przychodni nr 4 w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17.                 Telefoniczna rejestracja do poradni od godz 8:00

» Zobacz film

Akcja spirometryczna, która odbywała się w mieleckim Szpitalu Specjalistycznym w ramach ogólnopolskiego Dnia Spirometrii, po raz kolejny przyciągnęła dziesiątki pacjentów. Choć jest przeprowadzana już od kilku lat, wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – I ma wielkie znaczenie, bo choroby obturacyjne wykrywamy u aż 30% chorych, którzy zgłoszą się do nas na tę akcję profilaktyczną. Dzięki temu mogą oni rozpocząć leczenie, bez którego z czasem ich życie byłoby zagrożone - mówi lek. Wioletta Żelazko, ordynator Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc.

Akcja była skierowana do pacjentów, którzy niepokoją się swoimi objawami, takimi jak uczucie szybkiej męczliwości, duszność, kaszel, świsty podczas oddychania, ale nie leczą się w związku z tym.  – Na szczęście świadomość wagi profilaktyki jest u ludzi coraz większa. Sporo, choć wciąż za mało, mówi się o tym, że np. przewlekła obturacyjna choroba płuc jest trzecią przyczyną śmiertelności ludzi na świecie. Pierwszym objawem POChP jest przewlekły kaszel niezwiązany z infekcją. Potem można odnotować uczucie duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej. POChP charakteryzuje się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe – wyjaśnia lekarka.

Jak mówi pan Andrzej, uczestnik akcji, on sam nie czekał na niepokojące objawy. Przyszedł się zbadać, bo Mielec jest rejonem przemysłowym, stąd też potencjalnie płuca mogą nie być w najlepszej kondycji. – Akurat u mnie wszystko było w porządku, ale dla wielu innych pacjentów taka akcja profilaktyczna to jedyna szansa na zdrowie czy życie. Na co dzień nie myśli się nawet o wielu chorób, niektórych nazw nawet się nie zna. Dopiero, gdy chory słyszy o takiej akcji, czyta, że objawy, które go męczą to może być coś poważnego, decyduje się to od razu sprawdzić, skoro jest okazja – zauważył.

Niestety nie wszyscy po akcji cieszą się z tak dobrej opinii lekarza jak pan Andrzej. Średnio co roku w Mielcu kilkunastu z 50 uczestników akcji dowiaduje się o konieczności leczenia. – Ale to dla nich szansa na opanowanie objawów i niemal normalne życie, które dodatkowo dzięki temu nie skończy się o wiele za wcześnie – mówi lekarka.