Do niedawna pacjenci borykający się z zaćmą, która uniemożliwiała im normalne funkcjonowanie, nie mieli szans na szybie usunięcie stale postępujących skutków choroby. W najlepszym przypadku czekali na operację wiele miesięcy. Jednak Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na realizację zabiegów zaćmy, dzięki czemu poprawie uległa sytuacja pacjentów Oddziału Chirurgii Jednego Dnia w Szpitalu Specjalistycznym im. E. Biernackiego w Mielcu. Czas oczekiwania na zabieg skrócił się z kilku miesięcy do zaledwie kilku tygodni.

- W mieleckim szpitalu operują wybitni, znani już na całym świecie okuliści, czyli zespół profesora Roberta Rejdaka. W połączeniu z faktem, że obecnie możemy przyjąć większą liczbę pacjentów, stanowi to dla naszych pacjentów szansę na szybkie pozbycie się zaćmy z pomocą świetnych specjalistów. Zachęcamy więc osoby borykające się z objawami przypominającymi zaćmę do tego, aby zmobilizowali się i wybrali do lekarza rodzinnego lub okulisty po ewentualne skierowanie za zabieg w naszym szpitalu – mówi Józef Więcław, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu. - Dla wielu z pacjentów to właśnie ten zabieg będzie gwarantem przywrócenia właściwej jakości wzroku czy nawet  ratunkiem przed jego utratą.

- Zaćma nie jest schorzeniem, które zawsze daje się łatwo wychwycić. Oczy nie bolą, nie swędzą, nie łzawią. Następuje jednak pogorszenie ostrości wzroku, a zwiększenie mocy okularów korekcyjnych nie przynosi trwałej poprawy, a tym bardziej ich ciągłe przecieranie, które wynika z wrażenia, że powodem braku przejrzystości obrazu są brudne szkła. Z czasem coraz mętniejsza soczewka oka może utrudniać widzenie przy dużym nasłonecznieniu, jaskrawe kolory stają się mniej nasycone – uczula dr n. med., okulista Tomasz Chorągiewicz, który wykonuje zabiegi w Mielcu. - Potem pacjenci tracą ostrość widzenia i widzą tylko zarysy. Choroba może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Oczywiście tak być nie musi, szczególnie teraz, gdy skuteczne zabiegowe usunięcie zaćmy może być za nami już kilka tygodni od uzyskania skierowania.

Skierowanie na zabieg może pochodzić od lekarza okulisty, ale może je także wystawić lekarz rodzinny, a wówczas już specjaliści w szpitalu dokładnie je zweryfikują. Na operację usunięcia zaćmy w szpitalu może zostać skierowany także pacjent leczący się w prywatnym gabinecie okulistycznym.