Ważne informacje dotyczące funkcjonowania szpitala

Szanowni Pacjenci Pracowni RTG, Tomografii Komputerowej, USG

W celu minimalizacji ryzyka transmisji wirusem SARS-CoV-2, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

W związku z powyższym Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu od dnia 23.03.2020 r. zmienia do odwołania dotychczasowe zasady rejestracji na badania w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej:

1.  Obowiązuje tylko rejestracja telefoniczna w celu ustalenia daty i godziny wykonania badania ambulatoryjnego.

2. W przypadku pacjentów z SOR-u, oddziału, poradni także obowiązuje rejestracja telefoniczna w celu ustalenia godziny wykonania badania.

3. Pacjenci mający wcześniej ustalony termin badania Tomografii Komputerowej, potwierdzają telefonicznie chęci wykonania badania i ustalenia godziny wykonania lub przesuwają jego wykonanie na późniejszym terminie.

Rejestracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej tel. 17 78 00 214

Rejestracja na badania ambulatoryjne w godzinach 7:00 do 17:00

Rejestracja USG tel. 17 78 00 213 w godzinach 7:00 do 14:00

Uwaga!

Pacjent, który nie będzie wcześniej zarejestrowany telefonicznie, nie będzie przyjęty.

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Mielcu informuje, że w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną COVID-19, wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Insektora Sanitarnego, w trosce o bezpieczeństwo Wasze i personelu wszystkie porady lekarskie NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ będą udzielane w trybie porady telefonicznej. Jeśli z porady telefonicznej wynikać będzie konieczność osobistego zbadania pacjenta to umawiana będzie porada osobista na wyznaczoną godzinę. Wszystkie porady pielęgniarskie będą udzielone tylko po wcześniejszej rejestracji i uzgodnieniu godziny przyjęcia. Numer telefonu LEKARZ - 17 78 00 122, PIELĘGNIARKA WYJAZDOWA - 500 131 962, 500 210 839, 500 209 147.
Od dnia 16 marca 2020 roku, wstrzymuje się do odwołania przyjęcia w poradniach specjalistycznych. Pacjent z objawami infekcji powinien telefonicznie przełożyć poradę na inny termin. Każdy pacjent zgłaszający chęć wizyty najpierw powinien skorzystać z Porady Telefonicznej.
Od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania Punkt Pobrań Badań Laboratoryjnych czynny jest od godziny 7.00 do godziny 14.35. Laboratorium wykonuje tylko badania ze skierowaniem lekarskim. Ograniczenie jest związane z minimalizowaniem ryzyka zakażenia Koronawirusem COVID-19.
Informujemy, że od dnia 13 marca 2020 roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną COVID-19, w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu wstrzymuje się przyjęcia i zabiegi planowe. Realizowane będą natomiast procedury medyczne w trybie pilnym.
Z dniem 5 marca 2020 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu wprowadza się całkowity zakaz wstępu na teren szpitala dla osób odwiedzających pacjentów oraz innych osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia ciągłości działania obiektu.

Lekarze ortopedzi pracują planowo także popołudniami

Po uwolnieniu przez NFZ kontraktu na wszczepianie endoprotez otworzyła się szansa, że z czasem okres oczekiwania pacjentów na taki zabieg będzie się wyraźnie skracać. – Obserwujemy od dłuższego czasu, że na operację oczekują nie tylko osoby starsze, ale coraz więcej ludzi młodych, którzy mają jeszcze przed sobą czas rozwoju kariery zawodowej, aktywności w rodzinach itd. Każdy pacjent, który cierpi, zasługuje na szybką pomoc, to oczywiste, natomiast u ludzi młodych czas gra szczególną rolę – zauważa lek. Mirosław Midura, ordynator Oddziału Ortopedycznego Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

- Dobra wiadomość jest oczywiście taka, że mamy możliwość wykonywania większej ilości tego typu zabiegów, bo nie jesteśmy już związani zbyt niskim kontraktem. Średnio wykonywaliśmy dotąd ok. 400 pierwotnych protezoplastyk rocznie, a gorsza informacja jest taka, że zaniedbania systemowe w tym względzie są dziś ogromne. Oczekiwanie pacjentów na zabieg wynosi już 4-5 lat, więc, jak widać, jest co nadrabiać. Co za tym idzie, zmiany nie będą widoczne błyskawicznie, ale będziemy się starać, żeby jak najwięcej pacjentów szybciej poddało się operacji - zapewnia ordynator Mirosław Midura.

Tym bardziej, że tendencja, która dała się zauważyć jakiś czas temu, a jest widoczna coraz wyraźniej, to coraz niższy wiek pacjentów. – Obserwujemy u nich zjawisko dużych i szybko narastających zmian zwyrodnieniowych, a wręcz jałowej martwicy głów kości udowych. Ci młodzi ludzie potrzebują bardzo szybkiego zabiegu – nie kryje ordynator. Dodaje jednak, że tak duża zmiana systemu pracy Oddziału Ortopedycznego oraz Bloku Operacyjnego, wymaga bardzo wiele działań dodatkowych. Oczywiste jest, że liczba personelu zaangażowanego popołudniami była przez lata dostosowana do kontraktu, więc teraz dużo trzeba przeorganizować. - Ale na pewno szansę wykorzystamy najlepiej, jak się da – zapewniają ordynator oraz dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu, Józef Więcław. – Mamy doskonałych fachowców-ortopedów, którzy cieszą się dużym uznaniem wśród pacjentów. Ich nazwiska przyciągają chorych w całego regionu i okolicznych terenów, dlatego o jakość nie musimy się martwić – jest przekonany dyrektor szpitala. – Oczywiście trudno tu mówić o tym, że nadgonimy wiele ostatnich lat w kilka dni, ale to są właśnie te zmiany systemowe, które dają szansę na stopniową poprawę dostępności pacjentów do tej części zabiegów, a to jeden z dużych problemów, którego rozwiązanie zawsze przynosi ulgę, a wręcz zupełnie zmienia życie wielu chorych. Decyzja NFZ o uwolnieniu kontraktu podyktowana była tym, że w naszym regionie kolejki na te zabiegi były najdłuższe – dodaje Józef Więcław.