Oddział Urazowo-Ortopedyczny mieleckiego szpitala uplasował się na 15 pozycji w kraju w Rankingu Szpitali 2017. Twórcy zestawienia opublikowanego w tygodniku „Wprost” docenili m.in. świadczoną w oddziale rehabilitację, prowadzoną diagnostykę czy liczbę wykonanych zabiegów.

Ranking Szpitali 2017 opracowany został przez Centrum Konsultacyjne Medical Ranking wydawnictwa medycznego „Termedia”. W zestawieniu oddział ortopedyczny Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu znalazł się na 15. miejscu tuż obok Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu, Centrum Medycznego ENEL-MED S.A. Szpital Centrum w Warszawie czy Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

- W rankingu udział wzięły największe kliniki i szpitale w Polsce. Znalezienie się pośród nich na wysokim, 15. miejscu, niewątpliwie potwierdza wysoką jakość świadczonych przez nasz oddział usług – mówi Mirosław Midura, ordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego.

Ocena ortopedycznej działalności polskich szpitali rozbita została na kilkanaście kategorii. - Mielecką lecznicę twórcy rankingu docenili w szczególności za diagnostykę prowadzoną w ramach oddziału oraz świadczoną rehabilitację. W obydwu tych kategoriach szpital zajął pierwsze miejsce – mówi Leszek Kwaśniewski, dyrektor szpitala.

Twórcy rankingu pod uwagę wzięli również liczbę i jakość świadczeń ambulatoryjnych, przestrzeganie procedur medycznych, a także liczbę przeprowadzanych zbiegów.  Również i pod tym względem mielecka ortopedia wypadła bardzo dobrze – mimo, iż dysponuje znacznie mniejszym kontraktem NFZ niż oddziały kliniczne czy szpitale wojewódzkie, z którymi konkurowała. – Rocznie wykonujemy około 1500 operacji, w tym prawie 300 endoprotez stawu biodrowego i ponad 100 endoprotez stawu kolanowego – wylicza ordynator Midura.

Ranking opracowany został na podstawie ankiet rozesłanych do szpitali w całym kraju. Ankiety przygotowali eksperci – w tym pracownicy NFZ, profesorowie oraz konsultanci wojewódzcy i krajowi. Stworzyli oni system wag i algorytmów, na podstawie których oceniono oddziały. Pod uwagę wzięli m.in. zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych, a także liczbę monitorowanych łóżek w pododdziale intensywnej opieki i lekarzy ze specjalizacją z ortopedii zatrudnionych w oddziale. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek na oddziale i sal operacyjnych wydzielonych dla operacji ortopedycznych.

Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu