Zakończył się spór zbiorowy pomiędzy dyrekcją mieleckiego szpitala a działającymi na jego terenie związkami zawodowymi. W piątek, 30 czerwca, strony podpisały porozumienie.

Informację o pozytywnym rozstrzygnięciu trwającego przez ostatnie miesiące sporu przekazał dziś podczas konferencji prasowej Leszek Kwaśniewski – dyrektor Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Porozumienie zawarte pomiędzy dyrekcją lecznicy a organizacjami związkowymi zapewnia wzrost wynagrodzenia o 100 złotych brutto do podstawy wynagrodzenia. Podwyżka ma wejść w życie 1 października br. i dotyczyć wszystkich pracowników, których średnioroczne miesięczne wynagrodzenie w 2016 roku było niższe niż średnioroczne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2016 roku.

To jednak nie koniec zmian, jakie wprowadza podpisany w ubiegły piątek dokument. –Porozumienie określa również współczynnik pracy w stosunku do personelu niemedycznego, a także wprowadza kilka parametrów osłonowych dla pracowników, którzy otrzymaliby wypowiedzenia. Strona związkowa zobowiązała się też do umożliwienia dyrekcji szpitala zmniejszenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przez kolejne dwa lata – mówił Leszek Kwaśniewski. Negocjacje – choć niełatwe – określił jako spokojne i merytoryczne. – Cieszę się, że jako strony świadome odpowiedzialności za pacjentów i szpital, osiągnęliśmy konsensus – dodał.

Konferencja prasowa była również okazją do przekazania dziennikarzom informacji o wysokiej kwalifikacji mieleckiej lecznicy do sieci szpitali – dzięki której będzie ona miała zagwarantowane finansowanie ryczałtowe do 2021 roku. Rozwiązanie to docelowo prowadzić ma również do poprawy opieki specjalistycznej nad pacjentami poprzez zapewnienie im kompleksowej opieki zdrowotnej.

Starosta Zbigniew Tymuła przekazał zebranym informacje dotyczące bieżących szpitalnych inwestycji. – Za około półtora miesiąca do użytku oddany zostanie remontowany oddział chirurgii naczyniowej. Jesteśmy po przetargu na rozbudowę SOR-u, przygotowujemy też dokumentację na utworzenie pomocy świąteczno-nocną – wyliczał starosta.