Patron

 

 

Edmund Fastyn Biernacki

 

Edmund Faustyn Biernacki, polski lekarz, ur. 19 grudnia 1866 w Opocznie, zm. 29 grudnia 1911 we Lwowie. Czołowy przedstawiciel tzw. polskiej szkoły filozofii medycyny.

Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał dyplom w 1889 r. Od 1902 r. mieszkał we Lwowie, w 1908 r. został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Lwowskiego.

Jako pierwszy opisał znieczulenie nerwu łokciowego, będące objawem wiądu rdzenia kręgowego. Również jako pierwszy zaobserwował związek między szybkością opadania krwinek w osoczu a ogólnym stanem organizmu (objaw sedymentacji krwinek czerwonych).

 

Test na opad krwi, zwany odczynem Biernackiego (OB), należy do podstawowych badań diagnostycznych. Wartości powyżej normy mogą wskazywać na obecność stanu zapalnego, ewentualny proces nowotworowy lub inne zaburzenia czynności organizmu — wówczas niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Edmund Biernacki wydał ponadto pierwszy polski podręcznik hematologii, zatytułowany "Zarys patologii krwi" (1906). Jest także autorem prac z filozofii medycyny: "Istota i granice wiedzy lekarskiej" (1899) i "Co to jest choroba" (1905).

Imieniem Edmunda Biernackiego nazwano w Mielcu ulicę, przy której mieścił się szpital w okresie powojennym.

Czwartek, 26 kwietnia 2018 r.
imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Ogłoszenia

Szkoła Rodzenia

 

Więcej …

Praktyki Studenckie

PRAKTYKI - ZAPISY NA SZKOLENIA

Szanowni studenci!

Studenci, którzy uzyskali zgodę na odbycie praktyk wakacyjnych w Szpitalu Powiatowym im. E. Biernackiego w Mielcu proszeni są o zapisanie się najpóźniej do 24.06.2016r. na szkolenia z zakresu BHP oraz o zakażeniach szpitalnych w jednym z podanych terminów:

04.07.2016r. lub 11.07.2016r.

Więcej …

Aktualności

Ogłoszenie konkursu na stanowisko głównego księgowego Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu
 
Szanowni Pacjenci!

Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Mielcu informuje, że od dnia 9 sierpnia 2016 r. (wtorek) uruchomione zostanie nowe wejście do Oddziału Dziecięcego na I piętrze obok Izby Przyjęć Położniczej (dojście od strony holu przy SORze)